A vízfelület oly hatalmas, hogy egy forró nyári napon is elég hely jut minden strandolónak. A medencék ráadásul mind-mind gyönyörűen fel vannak újítva, a műemléknek tekinthető fogadó épületet pedig éppen most állítják helyre korhű bauhaus stílusában. A lassan 100 éves termál strandfürdő 1919-ben, még dunai fürdőként nyitott, ám két év múlva már a kontinens legnagyobb strandmedencéje várta a fürdőközönséget. Ez a hatalmas vízfelület akkoriban egyedülálló volt, de ma is ritkaság számba megy. Nagyapáink, dédanyáink 5000 négyzetméteren lubickolhattak a város kellős közepén.
A Palatinus fürdő nevét a sziget régi - 19. század elején viselt - nevéről kapta: a Nádor-sziget (latinul Palatinus) elnevezés anno József nádor főhercegre utalt. A duna-parti strandok 1921 után nem lehettek vetélytársai Európa legnagyobb strandmedencéjének. Emellett még három medencéje, plusz a Dunán egy "kosaras", azaz a folyó vizét elkerítő strandmedencéje is volt.
1937-ben aztán megépült a Palatinus főépülete, és a strand végleg az úri-polgári középosztály elegáns fürdője lett. A német bauhaus stíluselemeit viselő - jelenleg lezárt, átépítés alatt álló - impozáns, oszlopcsarnokos főbejárat, és a strand fövenyére leereszkedő csigalépcsők különleges építészeti emlékei-értékei a strandfürdőnek. '37-ben hullámmedence is épült - talán elirigyelték a Gellérttől... Ez a hullám '66-os átépítésekor retró hangulatot kapott: ma is Bálint Endre korhű mozaikjai díszítik - nagy szerencsénkre! Érdekes, hogy még a szocializmus alatt is tudtak igazi építészeti értéket teremteni egy fürdőben, noha ez ma már ritkaság számba megy. Nagyszerű hangulata van ennek a medencének, és nem csak a gyerekek imádják, íme:
A szimplán csak Palának becézett strand a Duna partján hosszában nyújtózik el, területe így könnyen áttekinthető, feltérképezhető. Mértani középpontjában a Margaréta medence áll. Ódon szökőkútjának vize még dédapáink fejére spriccellt. Ettől délre, a szigetbejárat felé helyezkedik el a hullámmedence, valamint a 2013-ban átadott, új, korszerű csúszdapark. Ezeken túl, délre még napozásra-pihenésre alkalmas gyepes területek vannak, és egy-két elhagyatott homokos sportpálya. Outdoor sporteszközök, minigolf is található a strandon, nyári hétvégéken egy-egy aquafitness óra is becsúszik. Ennek ellenére sportlásra még több, és korszerűbb lehetőséget is el tudok képzelni az ország legnagyobb strandján.
A többi medence a strand északi oldalán található, mégpedig egymás mellett elhelyezve, szinte összefüggő, monumentális vízfelületet képezve. Igazán impozáns látvány nyújtanak a Palatinus égbe szökő vízsugarai, medencéi tényleg szemet gyönyörködtetőek. Legelébb a két gyermekmedencét találjuk árnyékolókkal, vízi élményelemekkel, játékokkal felszerelve. Egyik a bébiknek, a másik a nagyobbacskáknak szól. Ezeket egy gyönyörű úszómedence követi, ha egyszerre szeretnénk lehűlni, és elkerülni a tömeget, itt érdemes csobbanni egyet. Élmény-, és strandmedence következik. Utóbbiba strandlabdákat, egyéb strandfelszerelést is be lehet vinni, sajnos sokan úgy gondolják, nem csak ide, de a mellette lévő termál medencékbe is... Sekély, fokozatosan mélyülő partján napozni is lehet - miközben popsinkat hűtik a frissítő habok. Ezt jól kitalálták! A tengernyi vizet a két termál medence zárja - nagy kár, hogy azonos hőfokot kínálnak. A gyönyörű, 2013-ban felújított medencék napozópadjain is mennyei a henyélés.
Bár a mass média populáris toplistái csak figyelemfelketésre jók, hiszen többnyire nélkülözik a szakértő személyes tapasztalatát: a Palát nemrégiben a brit Guardian - egy olvasó javaslata alapján - a világ 10 legszebb strandja közé választotta. A következő posztban Teo megmutatja, mi az, amiről a Guardiennél nem tudnak...