
Nemrégiben a valamikori Hungária fürdő helyén működő Continental Hotel kis spa-jában ejtőztem, azaz csak ejtőztem volna, hiszen a szó jelentésmezeje valahol azt is sugallja, amint feltett lábakkal pihenünk... mondjuk egy nyugágyon. Nos, erre itt nem volt lehetőség.

Más lett volna, ha a nyári szezonban érkezem, hiszen a tetőkertben - úgy tudom - kihelyeznek majd néhány fekvőalkalmatosságot. Ám itt, a belső térben csupán ülőpadokon relaxálhatunk, az meg elég nehéz föladat. Nyilván a helyszűke miatt gondolják úgy, hogy a fekvőágyak nélkülözhetőek, ám 4-5 vagy akár 6-8 nyugágy simán elférne itt is!
Ezek minden fürdőben szériafelszerelésnek kell, hogy számítsanak, hiszen a fürdőzés a relaxálásról szól! Elsősorban pedig szaunázás után fontosak, mikor feltett lábakkal kell ejtőznünk a hősokk után, hogy szervezetünk egyensúlya minél gyorsabban helyre álljon, és felkészüljünk a következő menetre. Sajnos ezt gyakran elmulasztjuk, vagy - mint adott esetben - lehetőségünk sincs rá. Ám általában nem a fekvőhelyek teljes hiánya jellemző, mint itt, sokkal inkább az, hogy meggondolatlanul - és nem túl illendően - lefoglaljuk, kisajátítjuk azokat. Holott úgyis csak néha-néha van szükségünk rá, vagyis szépen felváltva is használhatnánk, és úgy mindig mindenki pihenhetne. Bár fali akasztó elegendő számban állt a fürdővendégek rendelkezésére, sajnos semmi sem jelezte, hogy pakolás céljára inkább ezeket használjuk, mint a padokat. Úgy tűnik csak Teo ragaszkodik az ésszerűséghez, már-már betegesen - hiszen "deviánsan normális" ahogy viselkedik... Magyarul nincs még egy hülye, aki ilyesmivel foglalkozik, hogy a másik le tudjon ülni... De hát ha az üzemeltetőt sem érdekli (sem itt, se másutt) - akkor ez nem is csoda... A jelenlegi fürdőkultúránk amolyan lose-lose szituáció - ha van ilyen. (Nem fürdőkultúránk, mert az nincs.) Bővebben itt. Hogy a szaunázás nem fejeződhet be ott, hogy kijövünk a forróságból - arról pedig itt olvashatsz.

Ezeken a háromszemélyes ülőpadokon tehát sajnos csak ücsörögni lehet, az osztott ívek miatt végigfeküdni nem. Egy kétszemélyesen valahogy megpróbáltam, nem volt nagy élmény. Nem csoda, nem erre vannak kitalálva. Az, hogy a padok - talán a megkopott lazúr következtében - kellemetlen érzéssel kissé ragadnak a bőrhöz pedig már csak hab a tortán. A lenti étteremben ez a sütiken finomabb.

Úgy tűnik abban is teljes a hasonlóság egy hotel wellness részlege és a közfürdők között, hogy ha van is alkalmazott a medencetérben, az nem foglalkozik azzal, ki hogyan használja a fürdőt. Sőt, ezen esetben még a vizes padlóval sem. Izgalmasabb a pult mögött maradva internetezni... Igen, valóban egyszerűbb kitenni a Vigyázz csúszik! táblákat, mint mondjuk óránként egyszer feltörölni a vizet a padlóról. Mind a medencetérben, mind az öltözőben. A kis öltözőben egyébiránt igen luxus körülmények uralkodnak, ami a szanitereket illeti, ám a szekrények állapota lerontja az összképet. Probléma még, hogy az öltöző a medencetéren keresztül utcai cipőben végigbandukolva közelíthető meg.
Új tapasztalattal is gazdagodtam, az volt az érzésem, egy kisebb szauna (ez esetben mintegy 6-7 légköbméteres) légterében - talán a pszichés tényező miatt - sokkal nehezebb elviselni ugyanazt a klímát, amit egy nagyobb légtérben még simán tolerálunk. Még akkor is, ha egyedül ücsörgünk odabent. Elképzelem, mi lett volna, ha annyian ülünk be, ahányan beférünk... Ebből adódóan - úgy érzem - ezeket a kisebb szaunákat valamivel alacsonyabb hőfokon kéne üzemeltetni.

Egyébként remek hely, kár hogy nem figyelnek ilyen apróságokra, amiben az ördög, ugye... Ám ez másutt sem jellemző. Sehol :) Micsoda ember ez a Teo, hogy ő meg figyel, és kulturáltan akar fürdőzni pfujj... meg hogy fürdőkultúra - micsoda hülyeség ez... Csak könyörgöm ne példálózzunk má a németekkkel, meg a nyugattal állandóan, ha semmit nem teszünk érte... - beszéljünk az élet bármely területéről is...
Még annyit hozzá: nagy kár, hogy a spa-ban a hajdani Hungária fürdő gyógyvizét nem használják már - mint ahogy a Margitszigeti Thermal Hotel teszi a néhai Margit fürdőével.