Mondhatni itt is előjáték, aktus, és utójáték követi egymást, melyek közül egyiket sem ajánlatos elhagyni. Hogy "ki hány kört bír", vagyis hányszor ismétli a szaunázás felhevítő-lehűtő-pihenő állomásait: egyénre szabott. Mindenesetre ne vegyünk részt egy Ki bírja tovább? versenyben, a szaunázás nem erről szól.
Középen
A hasonlóságok mellett a különbségek is árulkodóak. Javítsatok ki szauna- (szex-) őrültek, ha másként gondoljátok, de a szexnél talán az elő-, a szaunázásnál a pihenő-relaxáló utójáték a fontosabb. Ám a lényeg mindig középen van. A forróságban.
Ha már felkészültünk a menetre, bocsánat: a melegre, odabent nincs más dolgunk, mint relaxálni. Hogy levetkőzünk hozzá (szaunalepedő), vagy felöltözünk (fürdőruha) az viszont nem mellékes. (Erről Teo már értekezett a Szaunaélmény. Nem a meztelenségről szól című opuszban.)
Hány fokon is ülünk?
Hogy meddig esik jól bent lenni, az nem csak teherbíró képességedtől függ, de természetesen attól is, mennyire forró az adott szauna (hölgy?). A finn szauna hőmérséklete: 90°C körül van, de léteznek kifejezetten forró, 110°C feletti extrém (pokol) szaunák is. Ezeket zéró páratartalommal, vagyis felöntések nélkül használják. Ugyanis minél magasabb a hőfok, annál szárazabb belső levegő az ideális. Vagy mondjuk úgy: elviselhető? Mivel a finn szauna magas hőfokon üzemel, alacsony páratartalma miatt száraz szaunának vagy száraz gőznek is nevezik. Ez persze Teo szerint butaság: hogyan lehet már a gőz száraz?
Míg azonban az extrém szaunák ritkák, mint a fehér holló, a lightosabb, 60°C körüli, un. bioszaunák gyakorta megtalálhatóak akár wellness hotelekben, akár fürdőkben. Ezeket azok is bátrabban kipróbálhatják, akik amúgy nem rajonganak a szaunaforróságért. Tovább lehet bennük ücsörögni, és nem terhelik meg annyira a szervezetet sem.
Tantrikus szaunázás, avagy ESZO
Legyen bármilyen hőmérsékletű is a szauna, az alsóbb padokon biztos, hogy alacsonyabb a hőfok. Vagyis attól függően hová ülünk: "belőhetjük" magunknak egyéni tűrőképességünket. Hogy kinek mi a kellemes, az ugyanis nem csak a szexben változó. Ha van rá lehetőség, kövessük a kismamáknak adott jó tanácsot is: ha ülhetsz, ne állj, ha fekhetsz, ne ülj! Így elkerülhetjük, hogy lábunk túl "hidegben", fejünk pedig a nehezebben elviselhető felső, forró régióban legyen. Ám mindig tegyünk magunk alá (szauna)lepedőt, törölközőt - a testnedveknek nem a szaunapad deszkáin a helye...
A felöntés veszélyes játék, olyan, mint a fülbe súgott obszcenitás. Ha már a határon vagyunk, könnyen csúcsra juttat - azaz kikényszerít a hideg merülő medencébe! A kövekre locsolt vízből fejlődő forró gőz hatására ugyanis egy pillanat alatt elviselhetetlenül forrónak érezhetjük magunk körül a levegőt. Apró trükk, mely segíthet az élmény elhúzásában, ha talpunkat nem tesszük le, és tenyerünket is szabadon hagyjuk - ezeken a pontokon testünk rengeteg hőt tud leadni. Ha folytatni akarjuk az aktust: üljünk lejjebb! Ha már nincs hová, "bátran" surranjunk ki: mindig ott vár ránk a jéghideg kielégülés.
Egy nyugodt, alapos szaunázás mondjuk 3-4 fordulóból áll, és legalább másfél, két órát tart. Ha fürdőzéssel kötjük egybe ennek legalább a duplája. Magyarán akkor jó, ha olyan mint a szex: elnyújtott. (Gondoljunk a tantrikus szexre.) Persze ki hogy szereti... Teo szerint nem érdemes vele sietni, egy fürdőben amúgy is minden a lassúság jegyében fogan. Ajánlatos figyelembe venni a napszakot, fáradtsági szintünket, esetleg a nap hátralévő részének teendőit is - hiszen egy hosszú "menet" alatt azért rendesen el lehet pilledni. Olyannyira, hogy utána már csak sziesztára, semmittevésre vágyunk.
Ha elfogyott a levegőnk, nem érdemes tovább erőltetni. A hideg vízbe csobbanással ugyanis maga a kielégülés élménye vár ránk!